Domenai su lietuviškomis raidėmis

Domenai su lietuviškomis raidėmis – nėra labai senas dalykas, tačiau galiojantis jau pakankamai ilgai. Problema tame, kad mes to kažkodėl nelabai pastėbime. Turbūt yra kažkokia bėda?…

Taip, tikrai. Su lietuviškais tinklalapių pavadinimais yra keblumų. Toliau pameginsime išnagrinėti pagrindinius momentus, dėl ko lietuviškos raidės domenų pavadinimuose nėra tokios populiarios.

KTU Interneto paslaugų centro DOMREG duomenimis, iš beveik 200000 registruotų .lt domenų tik kiek daugiau nei 2000 arba vos 1 proc. tėra domenų vardai su savitosiomis lietuviškomis raidėmis. Galimybė registruoti tokius domenus yra sudaryta jau nuo 2004 metų.

Info iš 15min.lt ir DOMREG.lt
Problema pirmoji. Mes esame tinginiai.

Kai rašome lietuviškai – domeno vardas rašomas gražiai ir taisyklingai. Pavadinimas fonetiškai švarus ir aiškus. Be klaidų. Tačiau ar tikrai rašome?

Ar perjungiame klaviatūrą iš standartinės anglų kalbos į lietuvių kalbą? Ar aplamai turite savo klaviatūroje lietuviškus simbolius? Kartais yra taip, kad kompiuteris pirktas lenkijoje ar anglijoje ir lietuviškų simbolių ant klaviatūros tikrai neturi. Tad ir tokių nešiojamų kompiuterių savininkai nedažnai pasistengia persijungti, kad rašyti taisyklingai.

Problema antroji. Mobilieji įrenginiai.

Pagrindinė bėda – mes tiesiog tingime. Sekantis dalykas – rimtesnis. Tai yra jau tas momentas kai pradedame jausti diskomfortą. Tikrąja to žodžio prasme…

Pirmiausia paminėkime tą faktą, kad daugiausia laiko mes praleidžiame su telefonu rankoje. Kažko ieškome, patiksliname informaciją, aplankome vieną ar kitą puslapį.

Dabar įsivaizduokite situaciją. Ateina Jūsų draugas ir sako Jums: „Labas. Surink puslapį www.žvaigždynas.lt – tikrai geras“. Ir dar papildomai pasako: „Tik rink su lietuviškomis raidėmis“. Kaip Jums tai?

Ar bandėte ant telefono rašyti lietuvišką tekstą? Tie kas bandė – supras. Kažkur reikia kažką įjungti, palaikyti ilgiau, perlaikius ištaisyti, įjungti vėl. Taip, nes dažniausiai lietuviškos raidės yra paslėptos po skaičiais arba po paprastomis raidėmis ir atsidaro (rašosi) palaikius tą raidę porą sekundžių.

Gal yra pripratusių žmonių, bet kiek teko stebėti žmonių – visi naudojasi standartinių „US“ arba „UK“ QWERTY

Problema trečioji. Įpročiai.

Yra tokių žmonių, kurie rašo standartiniame „US“ ar „EN“ QWERTY‘je žaibišku greičiu. Pavyzdžiui, įprotis iš 2000-jų metų, kai visi „tupėjo“ stebuklingame „mIRC“. Kokios ten lietuviškos raidės? Kokios taisyklės? Greitis – vat kas buvo svarbu. Ir Jūs galvojate, kad kažkas pasikeitė? Ne. Greitis visada buvo prioritetas numeris vienas.

Atlikite eksperimentą. Paprašykite 10 žmonių (vieną po kito) surinkti puslapio pavadinimą www.ačiūžilvinai.lt ar kažką panašaus. Beveik visi jie parašys www.aciuzilvinai.lt – be lietuviškų „paukščiukų“ ir „ilgųjų“. Na o tie kurie perklaus „rašyti lietuviškomis raidėmis ar ne“ – galima siųsti į žaidimą „kas nori tapti milijonieriumi“. Tikrai laimės.

Faktai

Kaip ir suprantame, kad ne viskas yra gerai kas gražiai atrodo. Yra tokie dalykai kaip patogumas, komfortas ir greitis. Tą viską galime pagrįsti vienu svarbiu ir įdomiu įrodymu.

Jau ilgą laiką stebime lietuviškų domenų masinį kritimą į karantiną ir iš karantino į laisvę. Taip pat kartais iškrenta ir visos „puokštės“ ir „pakuotės“ su 10 ar 50 domenais. Tai yra kažkas prigriebė pasaugoti, bet nei vienos užklausos negavo.

Buvo ir tokių atvejų, kai stabiliai veikiančios įmonės atmesdavo papildomą domeną su lietuviškomis raidėmis „kaip gyvatės seną odą“. Pastebėdavo, kad perėjimų iš domeno yra nulis ir tiesiog atsikratydavo jo.

Apibendrinimas

Pirmiausias dalykas – šitas straipsnis yra gyvo žmogaus nuomonė. Taip, gal ir su faktais ir įrodymais, bet vistiek tai yra nuomonė. Kažkur gal ir klystame. Tad jeigu turite visiškai prieštaraujančios ar kažkokios kitos informacijos – maloniai prašome mums parašyti. Mūsų kontaktai yra puslapyje „kontaktai“. Dėkui už dėmesį.

P.S.: Mūsų nuomonė (DomenaiVerslui.lt) – yra klasikinio stiliaus domenų registracija ir rezervacija. Lietuvai LT zonoje, europai EU, užsieniui COM, PL, RU (ir t.t.). Kartais galima net praleisti fonetiškai nešvarų domeną. Pavyzdžiui – www.zvirbliozvilgsnis.lt ar kažkas panašaus…

Registruokite ir rezervuokite protingai.

Rašyti komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas. Būtini laukeliai yra pažymėti *